Život kavárenských povalečů. Jsou milovníci kávy závislí na kofeinu?

Milovníků kávy neustále přibývá. Ve městech potkáváme nové a nové kavárny, které vám nabízí mnoho druhů čerstvě namletých káv, v mnoha různých provedení. Jednoduše řečeno, udělají vám kávu přesně na míru. Velkým trendem je také kavárenský život. V tomto případě je káva spojena s příjemně stráveným časem a stává se tak naším každodenním společenským rituálem, kterého se těžko vzdává.

Vůně kávy doma v kuchyních

Stále více lidí si pořizuje vlastní kávovar a mlýnek a kávu si tak připravují v pohodlí domova. Vypít si ji tak mohou kdykoliv se jim zachce. Mnozí tak začnou pít kávu v pravidelných intervalech. Nejčastěji si lidé neumí představit ráno bez kávy. Tradiční se také stává odpolední káva k malé svačince či káva po obědě. Otázkou však zůstává, jestli díky tomuto trendu nemůže vzniknout závislost na kofeinu a jak moc je nebezpečná.

Negativní účinky kofeinu

Díky kofeinu se totiž cítíme plní energie a mnohem méně upadáme do depresivních nálad. Káva může dokonce oddalovat a snižovat pocit hladu, a to jsou důvody proč jej lidé tak milují. Odborníci tvrdí, že kofein dokáže zlepšovat i naše myšlení a schopnost učit se. Jakmile však tuto látku z našeho každodenního života vynecháme, můžeme se rázem cítit unavení, ospalí, pomalí a podráždění. Při přerušení přísunu kofeinu se objevuje:
  • Bolest hlavy
  • Únava
  • Depresivní nálada
  • Zhoršení koncentrace
  • Chřipkové příznaky (bolesti svalů, spavost, nevolnost)
  • Úzkost
Tyto příznaky se údajně mohou vyskytovat šest až dvacet čtyři hodin po přerušení dodávky kofeinu a mohou trvat až devět dní, pokud se rozhodnete s kávou přestat.

Kofein není nebezpečný

Podle odborníků však mírné dávky kofeinu nejsou vůbec škodlivé. Pokud tedy denně nevypijete káv deset, nemělo by vám hrozit žádné riziko. Kofein by však měli omezit lidé, kteří mají problém s řídnutím kostí a také těhotné ženy.


Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)


 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek